Kişisel web site scriptleri birçokları için önemlidir. Hobilerinizi, profesyonel yaşamınızı, sanat eserinizi veya ticari eşyalarınızı geniş bir kitleyle paylaşmanıza yardımcı olan kişisel web siteleri, kariyerinizi ilerletmenin en etkili yollarından biridir. Kişisel bir web sitesi açarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte bir web sitesine sahip olmadan önce öğrenmeniz gereken detaylar.

Kişisel web site scriptleri neden önemlidir?

Birçok kişi sosyal medya hesabı açmanın yeterli olduğunu düşünse de kişisel web sitelerinin faydaları sadece sosyal medya hesaplarından çok daha fazlasıdır. Web siteniz sayesinde kendinizi daha profesyonel ifade edebilir, ürettiğiniz değerleri satabilir ve daha geniş kitlelere hitap edebilirsiniz. 

Kişisel web site scriptiniz sayesinde farklı sosyal medya hesaplarınızı tek bir merkezden yönetebilir veya farklı kanallardan takipçilerinizi tek çatı altında kolayca toplayabilirsiniz. Kişisel web siteniz, istediğiniz gibi tasarlayabileceğiniz ve yönetebileceğiniz bir alandır, çünkü tamamen size aittir. 

Kişisel Web site scriptinizde gerekli güncellemeler ile ömür boyu kullanabilir ve etkileyici bir web sitesi tasarımı sayesinde ziyaretçileriniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakabilirsiniz.

Kişisel web site scripti nasıl görünmeli?
Kişisel web site scriptiniz, internet dünyasındaki figürünüzdür ve bu nedenle büyük önem taşır. Sosyal medya hesaplarınız çok fazla detay vermek yerine takipçilerinize hangi alanda olduğunuz ve yaptığınız işin türü hakkında genel bilgiler vermektedir. 

Kişisel web site scriptleri, kendinizi en iyi şekilde ifade edebileceğiniz ve işinizle ilgili istediğiniz kadar ayrıntıyı ortaya koyabileceğiniz kendi alanınızdır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri web sitesinin görünümünün olabildiğince estetik, profesyonel ve kurumsal olması gerektiğidir. 

Görünümü ve tasarımı son trendlere uygun olan web siteleri, ziyaretçiler üzerinde iyi bir izlenim bırakır ve öne çıkarmak istediğiniz özelliği daha kolay öne çıkarmanıza yardımcı olur. Web sitenizin tasarımının amaca ve içeriğe uygun olmasında fayda vardır. Web sitenizi e-ticarette kullanıyorsanız, sattığınız ürünlerin yüksek çözünürlüklü görsellerine yer vererek ve her ürün için açıklayıcı içerik yazarak müşteri potansiyelinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. 

E-ticaret sitenizi daha güvenli hale getirmek ve müşterilerinizin kişisel bilgilerini çalmamak için site güvenliğini sağlayan SSL sertifikalarının kullanılması tavsiye edilir. 

Video içerikli web siteleri kurarken web sitenizin hızı da önemli hale gelir. Video içerikli web siteleri kurarken video yayınlamaya uygun hazır arayüzler kullanabilir ve web sitesi hızını en üst düzeye çıkaran "cache" eklentilerini kullanabilirsiniz.

Sitede hangi renkler seçilmelidir?
Moda gibi dijital tasarımın da dönemsel trendleri vardır. Yeni trendlere uygun görünen web siteleri, modern ve yenilikçi oldukları mesajını vermektedir. Bu, sergilemeyi seçtiğiniz yetenekler, hobiler ve girişimci girişimler hakkında daha olumlu bir algıya katkıda bulunur. 

Bu nedenle güncel renk tonlarına web sitenizde yer vermeniz mantıklı olacaktır. Son yılların en çok tercih edilen tonları arasında beyaz, bej, açık yeşil gibi renkler ön plana çıkıyor. Renk seçimi yaparken insan psikolojisi üzerindeki etkisinden de yararlanabilirsiniz. 

Mavi ve yeşil, doğayı anımsattığı için sakinleştirici bir his uyandırır ve ziyaretçilerin düzenli olarak dönmek istediği yerlerde kullanılabilir. Kırmızı, anlık motivasyonu arttırdığı için ticari ürün satanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Sarı ve turuncu ise samimi bir his uyandırdığı için hem hobi hem de ticari sitelerde değerlendirilebilir.
Web siteniz hangi araçlarla uyumlu olmalıdır?

Bir web sitesinin başarılı sayılabilmesi için kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarması ve tüm cihazlarda sorunsuz bir şekilde açılabilmesi gerekir. Bunu yapmak için web sitenizin hem bilgisayarlarla hem de mobil cihazlarla uyumlu olduğundan emin olmanız mantıklıdır. Sayfa sunumları ve görsel boyutları da kullanıcı deneyimini geliştirmek için büyük önem taşıyor. Görüntülerinizin tüm cihazlarda net bir şekilde görülebilecek kadar ve ideal olarak ekranı doldurmayacak kadar büyük olması son derece önemlidir. Görsellerin aktif bağlantılar içermesi de bir avantajdır. Tıklandığında başka bir görsele dönüşen veya ürün tanıtım sayfasına yönlendirilen görseller, statik görsellerden daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve bu da web sitenizin daha başarılı olmasına katkıda bulunur.