Güçlü parolalar, basit saldırı yöntemlerine karşı tahmin edilemeyen ve kırılması zor olan parolalardır. Birçok web sitesi şifrenizi oluştururken sizden güçlü bir şifre/şifre oluşturmanızı ister. Bu, hesabınızın zayıf ve kolay tahmin edilebilir bir şifre kullanarak internet saldırganlarının eline geçmesini önlemek içindir.

Güçlü bir parola, hem uzun hem de çeşitli olmasıyla karakterize edilir. "1234" gibi basit bir şifre kombinasyonunu tahmin etmek kolaydır. Tahmin edilemese de, saldırmak için bir program kullanan bir bilgisayar korsanı, birkaç saatlik taramadan sonra (bazen daha kısa olan) şifrenizi kolayca çalabilir. Şifremizin çeşitliliği, şifremizin uzunluğu ve şifremizde farklı karakterlerin bulunması kaba kuvvet gibi yöntemlerle şifremizi kırmayı zor, hatta bazen imkansız hale getiriyor.


Güçlü bir parola oluşturma


Kendi elinizle veya internette kolayca bulabileceğiniz şifre oluşturma araçları yardımıyla güçlü bir şifre oluşturabilirsiniz.

Bunun için WM Tool'un güçlü şifre oluşturucusunu kullanabilirsiniz: Strong Password Generator

Ayrıca, basit bir şifreyi adım adım güçlü bir şifreye nasıl değiştirebileceğimizi görelim.
 

Maksimum uzunluk için çabalayın


Öncelikle kullandığımız şifrenin sistem tarafından izin verilen maksimum uzunluğa sahip olmasını hedefleyebiliriz. Bazı sistemler maksimum 8 karaktere izin verirken, diğer sistemler 16 veya 32 karaktere izin verir. Sistemin izin verdiği maksimum karakter sayısını kullanmak, güçlü bir parola oluşturmanın ilk adımıdır. 1234'ü tahmin etmek kolayken, 123456789'u tahmin etmek biraz daha zor.Sadece rakamlar veya harflerle şifrenizi oluşturmayın


İlk adımda etkili bir şifre oluşturmanın ilk adımını attık ancak şifremiz 123456789 yine de tahmin edilmesi kolay. Tıpkı sayılar gibi, "qwertyuio" gibi bir şifre de kolayca kırılabilir. Harfleri ve sayıları şifrenizde karıştırmak, şifrenizi daha etkili ve tahmin edilemez hale getirir. Parolanızı daha güvenli hale getirmek için bu adımda büyük ve küçük harfleri de kullanabilirsiniz. Örneğin, "1A2vXb78t" şifresini tahmin etmek veya kırmaya çalışmak 123456789'a kıyasla aylar alır.
 

Parolanıza fazladan karakter ekleyin


Kullanıcı olarak şifreniz için maksimum güvenliği sağlamak istiyorsanız, sadece bir adım kaldı. Şimdi hazırladığınız güvenli şifrenize harici karakterler eklemeniz gerekiyor. Bu karakterlerin ortak karakter olup olmaması önemli değil, ancak nadir karakterler kullanmak daha güçlü bir şifreye sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Şimdi hazırladığımız “1?A,vX!7_t” ve “123456789” şifresini karşılaştırın. Sizce hangi şifreyi kırmak daha kolay?